درب داخلی

اکنون شباک صنعت، تولید کننده پنجره دوجداره upvc با عرضه محصولات متنوعی از درب های داخلی و ورودی سبد کالای خود را تکمیل نموده است. دربهای HDF ، دربهای MDF ، دربهای با روکش ضد آب (ABS) ، روکش ملامینه ساده و ضد خش(HLP) ، روکش PVC  در طرح های متنوع با برش CNC  ، به صورت ساده و برجسته  و 3D برای اتاقها ، دربهای سرویس و دربهای کمدی محصولاتی هستند که اکنون  در اختیار شما قرار دارد  .

درب های داخلی

انواع درب های داخلی

درب HDF

یکی از پرکاربردترین انواع درب داخلی در ساختمان دربهای HDF می باشد. این درب ها بدلیل قیمت مناسب در بیشتر ساختمانهای مسکونی استفاده می شود. البته با توجه به نوع کاربرد می توان از روکش ها و عایق های داخلی دیگر نیز در آنها استفاده کرد.
برای مثال بیمارستان ها، مراکز علمی و دانشگاه ها و مراکز درمانی با توجه به نیاز خود می توانند با عایق فوم و روکشهای مناسب کاربری خود طبق نیاز خود سفارش سازی نمایند.

اچ دی اف چیست؟

اچ دی اف (HDF) مخفف واژه High Density Fiberboard است که جزء فرآورده های چوبی می شود. اچ دی اف (HDF) نوعی تخته فیبر است که به روش خشک تولید می شود. چگالی اچ دی اف(HDF) بالای ۸۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب می باشد.
ساختار دربها و به بیان دیگر تولید درب های منازل مسکونی و آپارتمان ها به یکی از دو روش زیر صورت می گیرد:

۱-درب های تمام چوب: این درب ها تماما از چوب ساخته شده است و هیچ فضای خالی در میان درب وجود ندارد و یا به عبارت دیگر درب تو پُر است.

۲-دربهای روکشی: برای ساخت این درب ها ابتدا یک کلاف چوبی مستطیل شکل (مانند یک قاب عکس) با توجه به ابعاد درب ساخته می شود و ورق های پیش ساخته ای مانند ورقهای HPL،ورق های HDF و یا سایر ورق ها با توجه به سفارش مشتری بر رو و پشت کلاف پرس خواهد شد البته فضای خالی میان درب را یا باشبکه بندی چوبی و یا شبکه بندی هایی مقوایی که شباهت زیادی به لانه زنبور دارند و آن را هانی کامب می نامند، پُرمی کنند. استفاده از شبکه بندی ها در فضای خالی بین رویه های درب برای بالابردن مقاومت درب در برابر ضربه وشکنندگی می باشد.
لازم به ذکر است می توان از پرکننده های دیگری مانند پشم سنگ یا یونولیت برای پر کردن فضای خالی بین درب استفاده کرد،که عایق بهتری برای جلوگیری از انتشار صدا و همچنین اتلاف انرژی گرمایی و سرمایی می باشند.
درب اچ دی اف (HDF) نیز مانند بسیاری از درب های موجود در بازار جزء دسته درب های روکشی می باشد.به طوری که روکش های HDF توسط یک سری تولید کنندگان رویه آماده می شود و تولید کنندگان درب تنها این رویه ها را بر روی کلاف چوبی که در مورد آن صحبت کردیم، پرس خواهند کرد؛که البته متاسفانه این رویه ها در ایران تولید نمی شوند .
رویه های اچ دی اف(HDF) عمدتا از کشور های چین ،مالزی ،ترکیه و رومانی وارد بازار ایران می شوند.که از نظر کیفی و قیمت، رویه های HDF تولیدی مالزی و چین در یک سطح و رویه های HDF تولید کشورهای رومانی و ترکیه نیز در یک سطح قراردارند. در حال حاضر رویه HDF ترک و رومانی موجود در بازار ایران از کیفیت بهتری برخوردار هستند.
رویه های اچ دی اف(HDF) به دو صورت می باشند :

الف)رویه HDF به صورت ورق مسطح :

این ورق ها در بازار ایران با ضخامت ۳میلی متر به وفور یافت می شود اما به طور محدود ورق HDF مسطح با ضخامت ۶ میلی متر نیز وجود دارد. اما جالب است بدانید که ورق های HDF مورد استفاده در صنعت درب همانطور که گفته شد فیبر می باشند که در حین تولید به وسیله غلطک های داغ شیارهایی مشابه طرح چوب بر روی سطح ورق HDF ایجاد می شود و در نهایت در برخی از تولیدات کارخانه ها یک آستر سفید بر روی ورق HDF پاشیده می شود که البته این حالت بیشتر در ورق های ۳ میلی متری دیده می شود.
ورق های مسطح هم به طور ساده مورد استفاده قرار می گیرد هم اینکه می توان به وسیله دستگاه CNC طرح های متنوعی را بر روی آن ایجاد کرد.

ب) ورق های HDF قالب گیری شده :

در این روش خمیرHDF را به شکل های متنوعی قالب گیری می کنند و همانند ورق های مسطح شیار های مشابه رگه های چوب بر روی آن وحود دارد.این ورق ها با ضخامت ۳میلی متر و تقریبا در ۸ طرح مختلف در بازار وجود دارد.

درب داخلي HDF(روکشPVC)8
درب داخلي HDF(روکشPVC)3
درب داخلي HDF(روکشPVC)5
درب داخلي HDF(روکشPVC)2

درب های داخلی MDF

اچ دی اف(MDF) مخفف واژه Medium Density Fiberboard است که جزء فرآورده های چوبی می شود. MDF نوعی روکش می باشد که از خمیر کاغذ و چسب چوب تشکیل شده است و نسبت به روکش HDF وزن ، مقاومت و طول عمر بیشتری دارد .درب های MDF قابلیت طرح پذیری بیشتری دارد و نسبت به آب نیز مقاومت تر هستند. این محصول ضمن دارا بودن خواص شبیه سایراوراق فشرده چوبی دارای برخی خواص برتر نیز می‌باشد که باعث ارتقاء بازار آن در بین سایر اوراق فشرده چوبی مانند تخته خرده چوب (نئوپان)، تخته لایه، تخته فیبر سخت و… شده است. در واقع این محصول ام‌دی‌اف ابتدا بعنوان جایگزین اوراق فشرده چوبی مطرح بوده و سپس در کاربردهای جایگزین چوب نیز بکار رفته است. در حال حاضر دامنه کاربردهای آن روز به روز در حال افزایش است. از جمله خصوصیاتی که باعث ایجاد کاربردهای متنوع ام‌دی‌اف شده عبارتند از:

• خصوصیات فیزیکی و مکانیکی بالا
• دامنه وسیع دانسیته (وزن مخصوص)، ضخامت و ابعاد ام‌دی‌اف قابل تولید
• قابلیت ابزار خوری، ماشین کاری و سنباده زنی
• سطوح صاف و متراکم
• قابلیت شکل پذیری و لبه‌‌های صاف
• عدم وجود معایب چوب
• پروفیل دانسیته یکنواخت و همگن
• قابلیت انجام رو سازی‌‌های مختلف همچون انواع روکشی‌‌های چوبی و غیر چوبی، رنگ آمیزی و غیره
• پایداری ابعاد و مقاومت به فشرده شدن
• زیبایی ظاهری، طبیعت ملایم و ظریف و حالات شبیه به چوب
• قیمت مناسب

انواع درب MDF

از MDF به گونه های مختلف برای ساخت درب استفاده می شود که در این نوشتار کاربرد انواع ورق هایMDF در تولید انواع درب بررسی خواهیم کرد.
انواع MDF موجود در بازار ایران عبارتند از:
• MDF خام
• MDF روکش ملامینه و کاغذی
• MDF روکش PVC
• MDF روکش چوب
در ادامه کاربرد آنها در تولید انواع درب ام دی اف (MDF) بررسی خواهد شد.

الف) ام دی اف (MDF) خام:

بیشتر با ضخامت ۳ میلی متر برای ساخت درب های کمد دیواری مورد استفاده قرار می گیرند.که حتما بایستی رنگ شوند. این ورق ها تنها با رنگ های روغنی قابل رنگ می باشند.البته برخی از تولید کنندگان درب های ضد آب ABS روکش های ABS خود را بر روی درب های ۳ میل MDF خام پرس می کنند.

استفاده از این درب ها به عنوان درب خام برای تولید درب ضد آب ABS توصیه نمی شود.برای اطلاعات بیشتر اینجا را کلیک کنید.

ب) ام دی اف(MDF) با روکش کاغذی و ملامینه

استفاده از MDF های ۳ میل کاغذی و ملامینه برای ساخت درب های کمد دیواری مرسوم است.البته از MDF های با ضخامت بالاتر هم برای تولید درب های پارتیشن های اداری استفاده می شود که شیوه تولید این دسته از درب ها با درب های معمول متفاوت می باشد.لازم به ذکر است درب های روکش ملامینه نیز با ضخامت ۵ میل وجود دارد که در این درب ها روکش ملامینه قاعدتا بایستی بر روی HDF پرس شود.اما امکان پرس آن بر روی MDF نیز وجود دارد.

ج) ام دی اف(MDF) با روکش PVC

معمولا در این حالت مانند ورق های MDF با روکش ملامینه و یا کاغذی ورق به صورت شیت به بازار عرضه نمی شود.و با توجه به کاربرد آن روکش PVC بر روی MDF خام وکیوم می شود.در ادامه شیوه تولید ورق های مورد نیاز در صنعت درب را توضیح می دهیم و در پایان مزایا و معایب این ورق ها را نسبت به ورق های روکش ملامینه بررسی خواهیم کرد.

مراحل تولید درب های MDF روکش PVC

برای ساخت این گونه درب ها معمولا ابندا طرح مورد نظر برای درب را به وسیله دستگاه CNC روی ورق های MDF خام با ضخامت های مورد نظر خریدار اجرا می شود و سپس با استفاده از این ورق های MDF درب به مرحله تولید می رود.پس از ساخت درب ،درب ساخته شده را برای وکیوم کردن روکش PVC وارد دستگاه ممبران می شودو روکش های PVC با ضخامت های ۰٫۲ و یا ۰٫۴ میلی متر بر روی درب وکیوم می شود به طوری که PVC به طور کامل در تمامی شیار ها حرکت کرده و پس از روکش کردن درب MDF طرح اجرا شده با دستگاه CNC کاملا قابل مشاهده است.

لازم به ذکر است در حال حاضر بیشترین استفاده از MDF های روکش PVC در تولید درب های ضد سرقت ایرانی و درب های ضد سرقت ترکیه می باشد.البته استفاده از MDF روکش PVC برای درب های داخلی آپارتمان ها نیز بسیار رواج دارد.

همچنین با تصور ضد آب بودن دربهای PVC بسیاریدرب های روکش PVC را برای درب های حمام و توالت نیز استفاده می کنند.این تصور که درب های ام دی اف روکش PVC ضد آب هستند غلط است .

نکته قابل توجه

روکش های PVC به صورت رول بوده(همانند رول های پلاستیک و یا سفره ها) که وقنی درب درون سینی دستگاه قرار می گیرد تحت دمای با مکش زیاد روی درب وکیوم می شود به طوری که اگر شبکه بندی درون درب محکم نباشد درب تحت فشار خرد خواهد شد.از این رو معمولا شبکه بندی درب های روکش PVC چوبی و یا یونولیت می باشدو اگر قرار باشد از شبکه بندی معمولی استفاده کنیم بایستی ابتدا رویه درب روکش شود و بعد از روکش کردن رویه رویه را مانند تولید سایر درب ها بر روی کلاف پرس کرد.
که در این صورت باید به دو نکته توجه کرد:

۱) چسب هایی که برای روکش کردن PVC بر روی MDF استفاده می شود در دمای ۸۰ درجه مجددا فعال می شوند از این رو اگر رویه روکش شده قبل از تولید درب آماده شود بایستی پرس رویه بر روی کلاف را با استفاده از دستگاه پرس سرد انجام داد.
در ادامه لازم به ذکر است با توجه به نکته گفته شده حمل و نقل درب های روکش PVC در تابستان حتما باید با ماشین های چادر دار صورت گیرد و برای بسته بندی درب ها نیز از کارتن به جای پلاستیک استفاده شود.

۲) در صورتی که روکش کردن رویه درب قبل از تولید درب انجام شود کناره های درب باید جداگانه روکش شود که در این صورت میزان درزها زیاد خواهد شد.
– در ادامه بد نیست مقایسه ای بین MDF های روکش ملامینه و MDF های روکش PVC داشته باشیم:
چسبندگی روکش ملامینه به MDF خام بسیار بالا و عملا جدایی ناپذیر است اما بنابر دلایل متعدد MDF های روکش ملامینه تنها به صورت ورق های مسطح در بازار موجود است و در صورتی که بخواهیم طرحی را با CNC روی MDF روکش ملامینه اجرا کنیم MDF خام زیرین نمایان می شود که علاوه بر بحث زیبایی از مقاومت ورق نیز کاسته می شود. اما در مورد MDF های روکش PVC همانطور که گفته شد می توان ابتدا هر طرح دلخواهی را با دستگاه CNC و یا حتی با چسباندن قطعاتی به رو ورق خام و ایجاد طرح های برجسته تولید کرد و پس از آن ورق با طرح نهایی شده را روکش PVC کرد.این مزیت باعث شده این شیوه از روکش کردن MDF خام مورد توجه تولید کنندگان کابینت و مبلمان اداری و درب های آپارتمانی قرار گیرد.هرچند چسبندگی روکش PVC به میزان روکش های ملامینه نیست و در صورتی که شرایط مناسب برای تولید فراهم نباشد امکان ورقه کردن روکش PVC نیز وجود دارد.

د) استفاده از MDF روکش چوب
در تولید درب ضد سرقت ایرانی و همچنین درب های ضد سرقت ترکیه بسیار زیاد استفاده می شوند.
بیشترین استفاده از درب های روکش چوب مربوط به درب های ام دی اف(MDF) روکش ملچ می باشد.که ورق های مسطح آن با ابعاد ۲۲۰*۱۲۲ در بازار عرضه می شود.نکته قابل توجه در مورد MDF روکش چوب در این است که در گذشته و به طور محدود در حال حاضر روکش های جوب با ضخامت های کمتر از یک میلی متر بر روی نئوپان و یا MDF پرس می شد و در ساخت مبلمان و درب ازآن استفاده می کردند.که عمل پرس کردن روکش چوب در کارگاهها نیز قابل انجام می باشد. اما در حال حاضر ورق های MDF روکش چوب که عمدتا روکش ملچ نیز می باشند درکارخانه بدین صورت تولید می شوند که عملا می توان گفت ازخمیر چوب کاغذهایی با رگه های چوب تقریبا منظم تولید و بر روی MDF کشیده می شود.قیمت ورق های MDF روکش چوب از این دست پایین تر از سایر MDF های روکش چوب می باشد.و بیشتر برای تولید درب های داخلی از آن استفاده می شود.لازم به ذکر است که در تولید درب های ضد سرقت ترک و ایرانی از MDF های با روکش طبیعی جوب استفاده می گردد.

4MDF روکش پی وی سی
11MDF روکش پی وی سی
درب داخلی MDF روکش PVC
5MDF روکش پی وی سی

درب ABS (ضد آب)

ABS نوع روکش از جنس PVC می باشد که درجاهایی که در معرض مستقیم آب قرار دارند استفاده می شوند و از آنجایی که آب روی آن اثری نمی گذارد به اشتباه درب های ضد آب نامیده شده اند در حالیکه ABS فقط یک روکش بوده و لایه های داخلی درصورتیکه پوشانده نشوند و در معرض رطوبت قرار بگیرند دچار مشکل می شوند . با وجود این درب های ABS برای سرویس و حمام نسبت به درب های دیگر مناسبتر می باشد و از آنجائیکه این درب ها دارای تنوع در رنگ بندی می باشند نیاز به رنگ آمیزی نیز ندارند .مورد استفاده در درب های اتاق خواب و سرویس ، بدون نیاز به رنگ کاری _در رنگ ها و طرح های زیبا و متنوع _ضد آب و ضد خش .

نحوه ی تولید درب های ضد آب ABS

تولید درب خام:
درب خام به شیوه ی معمول با فریم چوبی و شبکه تقویت شده نئوپان در داخل و دو لایه نئوپان به ضخامت ۵ میلی متر در طرفین ساخته می شود
آغشتگی با رزین:
در این مرحله درب خام کاملا از رزین ABS اشباع می شود به گونه ای که در پایان درب تبدیل به آلیاژی از چوب و رزین خواهد شد.
روکش نهایی :
در مرحله نهایی کلیه ی زوایا و سطوح درب با ورق ABS یا ABS-PVC به ضخامت ۱٫۲ میلی متر روکش خواهد شد به طوری که پس از این مرحله روکش کاملا به بافت زیرین چسبیده و به هیچ عنوان از یکدیگر جدا نخواهند شد.

درب داخلی ABS

چرا نئوپان؟

بررسی های فنی نشان دادکه ترکیب پلیمر ABS با نئوپان بر خلاف MDF کاملا جدائی ناپذیر و طول عمر درب ABS را به میزان قابل توجهی افزایش خواهد داد. همچنین به علت اختلاف ۲ میلی متری ضخامت نئوپان نسبت به MDF درب ABS از استحکام بیشتری برخوردار خواهد شد.

مزایای استفاده از درب ضد آب یا همان درب ABS

درب ضد آب ABS کاملاَ ضد خش و ضد آب می باشد . همچنین امکان تخم گذاری و رشد و نمو برای موریانه و حشرات موذی در درب ABS نمی باشد.
توجه: تمامی درب های ضد آب ABS شباک صنعت آریا دارای ۵ سال گارانتی بی قید و شرط می باشد.
درب های ABS به علت ضد آب بودن غالبا برای سرویس های بهداشتی استفاده می شود اما این درب ها برای اطاق و حتی در بعضی مواردجهت درب ورودی نیز با طراحی خاص به کار می رود.

درب HPL ملامینه

اچ پی ال نوعی دیگری ازروکش است که قابلیتی طرح پذیریی بالاتری نسبت به ABS دارد و همچنین دارای انواع مختلفی است که بسته به کاربر در جاهای مختلفی از آن استفاده می شود.درب های با روکش HPL اصطلاحا درب های ملامینه نامیده می شوند .

اچ پی ال ( HPL ) چیست؟

فرمیکا با اسم اختصاری HPL مخفف HIGH PRESSUS LAMINATE می باشد. اچ پی ال(HPL) ورقه ای است مرکب از چندین لایه ساخته شده از الیاف( همانند کاغذ)آغشته به رزین های عمل کننده در گرما(گرما سخت) که تحت تاثیر حرارت و فشار ۵ مگا پاسکال به هم چسبیدهباشد.در ساخت ورق های فرمیکا یا همان اچ پی ال(HPL) از کاغذ کرافت ،کاغذ دکوراتیو،رزین فنلیک،و رزین ملامین استفاده می شود.

خصوصیات اچ پی ال(HPL)

• مقاومت های رطوبتی اچ پی ال((HPL :
اچ پی ال(HPL) در برابر آب و بخار ، ترک خوردگی و ورقه ورقه شدن مقاوم می باشد.جذب رطوبت HPL در حالت غوطه وری در آب کمتر از ۶ درصد و افزایش ضخامت ناشی از جذب آب HPL کمتر از ۱۰ درصد می باشد.

• مقاومت حرارتی اچ پی ال(HPL):
اچ پی ال(HPL) تحمل دمای خشک و شوک حرارتی تا ۱۸۰ درجه سانتی گرادرا دارد.مقاومت اچ پی ال(HPL) در برابر حرارت سیگار بدون باقی ماندن اثر بر روی ورق ملامینه و همچنین تغییرات ابعادی ورق های HPL در دمای بالا کمتر از ۳ درصد می باشد.

• سایر مقاومت های اچ پی ال(HPL):
به دلیل استفاده از چسب رزین فنولیک در تولید ورق های اچ پی ال(HPL) در مقابل جریان الکتریسیته مقاوم بوده و به دلیل استفاده از چسب رزین ملامین در سطح لایه باعث مقاومت رویه در برابر اسیدهای ضعیف شده است. ورق های اچ پی ال (HPL) با ضخامت های مختلف از جمله ۳و۶و۸و۱۲و… با رنگ و طرح های متنوع در بازار موجود است. که به علت مقاومت های حرارتی و رطوبتی و سایر خواص ورق های HPL از این ورق های HPL بیشتر برای پارتیشن بندی ها خصوصا ساخت سرویس های بهداشتی فضاهای عمومی مانند فرودگاه ها ، استخرها و سایر اماکن عمومی که به شیوه پارتیشنی بنا می شوند استفاده می شود.

همچنین به علت خواص کم نظیرHPL استفاده از ورق های HPL برای ساخت لاکر های استخر و کمدهای رختکن کارخانه ها وسایر اماکنی که دوام و استحکام فوق العاده به همراه زیبایی برایشان اهمیت دارد بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.

روکش ملامینه 7
روکش ملامینه 8
روکش ملامینه 4
روکش-ملامینه--1

شباک صنعت تولید کننده درب  و پنجره یو پی وی سی و پنجره آلومینیومی ترمال بریک است و سفارشات شما را با بهترین قیمت و در کوتاه ترین زمان آماده خواهد کرد.

درب های داخلی

  • هتل میلاد و هتل پرواز کیش
  • پروژه مهندس کاشانی – پاسداران
  • مجتمع فرهنگی شهید باهنر – کرج
  • پروژه آقای مهندس ساعی فر – زرگنده پل صدر
  • پروژه مسکونی ۳۰۰ واحدی مهندس سالاری – اهواز
  • تعاونی مسکن نظام پرستاری استان فارس 430 واحدی
  • پروژه مسکونی 72 واحدی منازل سازمان زندان ها- اهواز
  • قرارگاه مسکن سپاه – پروژه البرز اتوبان شهید بابایی- بلوک B5,B6
  • تعاونی مسکن سپاه- پروژه ۵۰۰ واحدی سما ۱– فاز۳ تهران منطقه ۲۲