پنجره دوجداره

پنجره دوجداره اهمیت بسزایی در بهینه سازی مصرف انرژی، امنیت و زیبایی نمای ساختمان دارد. در واقع یکی از مولفه های بسیار مهم در عایق شدن ساختمان ها در مقابل سرما، گرما، صوت و گرد و غبار  و همچنین خلق نماهای خاص و ماندگار، استفاده از انواع پنجره دوجداره با متریال و رنگ های متنوع و متناسب با سلایق مختلف می باشد.

در رابطه با مواردی که در انتخاب پنجره دوجداره می بایست رعایت شود می توان به چند نکته اشاره کرد:

 • پنجره دوجداره باید از پروفیل کاملا استاندارد و متناسب با شرایط آب و هوایی ساخته شود. شرکت شباک صنعت برترین تولید کننده پنجره دوجداره UPVC برای مقاطع مختلف پروفیل از گالوانیز مخصوص به خود با ضخامت استاندارد استفاده می کند ( ابعاد قطعات فلزی گالوانیزه در حداکثر سایز قابل تعبیه در محل پروفیل  UPVC  در نظر گرفته می شود).
 • نوع یراق آلات مصرفی با توجه به کارایی، وزن لنگه ها ومیزان باز و بسته شدن در و پنجره
 • با توجه به اینکه بخش اعظم یک پنجره دوجداره را شیشه دوجداره تشکیل میدهد، پس در انتخاب شیشه باید دفت فراوانی کرد. لذا در تولید پنجره دوجداره باید از شیشه دوجداره گرید A از نوع صادراتی و کاملا صنعتی که گاز آرگون به میزان لازم در آن تزریق شده باشد استفاده کرد.
 • پنجره دوجداره باید به صورت کاملا استاندارد، توسط کارشناسان متخصص وماشین آلات با تکنولوژی بالا تولید گردد. در غیر این صورت حتی با انتخاب پروفیل، یراق و شیشه دوجداره استاندارد در صورتیکه تولید خوبی نداشته باشد پنجره دوجداره هرگز عایق خوبی نخواهد بود.
 • نصب پنجره دوجداره که باید مطابق با استاندارد های نصب همراه با پیچ های بولدکس ،چسب های سیلی کون و فوم های پلی ارتان باشد ،اگر نصب به خوبی انجام نگیرد ازبین فریم اصلی پنجره دوجداره اتلاف انرژی صورت می پذیرد .

در همین راستا گروه صنعتی شباک صنعت با تکیه بر دانش فنی متخصصان داخلی، بهره گیری از مدرن ترین ماشین آلات روز اروپا ، با استفاده از برترین و مرغوب ترین پروفیل های داخلی و خارجی، با کیفت ترین یراق آلات اروپایی و شیشه های دو و سه جداره کاملا صنعتی و با داشتن کادری مجرب و تحصیلکرده در زمینه مشاوره، طراحی، تولید و اجرای انواع پنجره دوجداره، توانسته است خدمات ارزنده ایی به صنعت ساختمان کشور  ارایه نماید.

انواع در و پنجره دوجداره تولیدی گروه صنعتی شباک صنعت

 

مدل های مختلف پنجره دوجداره

 • پنجره فرانسوی  French Window

این مدل پنجره دوجداره بسیار زیبا و پرکاربرد می باشد و از دو لنگه پنجره لولایی تشکیل شده است که در خلاف جهت یکدیگر باز می شوند. هر یک از لنگه ها به تنهایی و مستقل از لنگه دیگر می تواند باز شود و اگر هر دو لنگه با هم باز شود هیچ قیدی بین دو لنگه وجود نخواهد داشت و در نتیجه پس از باز شدن دولنگه، نمای کاملی به بیرون ایجاد می شود. از طرفی مکانیزم یراق آلات پنجره به نحوی است که حداکثر عایق بندی را دارد.

 • پنجره لولایی تک حالته  Turn Window

پنجره دوجداره لولایی تک حالته از قسمت متصل به فریم به کمک لولاها به داخل و یا بیرون باز می شود.. بازشوی پنجره به نحوی به قاب پنجره متصل می شود که پس از بسته شدن پنجره، عایق بودن در مقابل اتلاف انرژی و ورود آلودگی های صوتی و گرد و غبار  به حداکثر می رسد.

 • پنجره لولایی دو حالته   Tilt & Turn Window

این سیستم یکی از محبوبترین سیستم های پنجره دوجداره در ساخت و ساز بشمار می رود. دستگیره های نصب شده بر روی این سیستم در دوحالت چرخش 45 درجه و 90 درجه،  دو نوع بازشو را به وجود می آورند.

در حالت اول پنجره مانند یک پنجره لولایی ساده به طور کامل باز می شود و در حالت دوم پنجره از بالا تا زاویه ای مشخص تنها برای تهویه هوا باز می شود.

 • پنجره کشویی   Sliding Window

پنجره دوجداره کشویی یکی از محبوبترین و بهینه ترین حالتهای بازشو پنجره دوجداره می باشد و بیشتر در مکان هایی استفاده می شود که فضای بازشدن پنجره محدود باشد.با این وجود باید توجه داشت که میزان عایق بندی این نوع پنجره دوجداره در برابر آلودگی های صوتی و گردوغبار کمتر از سایر حالت های بازشو پنجره دوجداره می باشد.  در قسمت های مختلف پنجره های کشویی از لاستیک و نوار مویی استفاده می شود ک به میزان قابل توجهی عایق بندی را افزایش می دهد.

 

 • پنجره دولنگه کشویی   Double Sliding Window

پنجره دولنگه کشویی از نظر کارایی و بهره وری همانند پنجره دوجداره کشویی ساده است با این تفاوت که هر دو لنگه بصورت ریلی باز می شود. باز شدن لنگه بصورت تک به تک و همزمان امکان پذیر است.پروفیل ساخت این نوع از پنجره کشویی با پنجره های کشویی یک لنگه بازشو متفاوت است. این پروفیل کمی عریض تر است.این پنجره نیز با وجود بهره وری پایین تر در حفظ انرژی نسبت به دیگر مدل های بازشو کاربردهای خاص خود در بخش هایی از ساختمان را دارد.

 • پنجره فولکسی واگنی  Tilt Sliding Window

عملکرد این پنجره دقیقا مشابه درب خودروهای ون است. در و پنجره دوجداره که با این مکانیزم ساخته می شود بصورت کشویی باز شده  با این تفاوت که ریل بازشو در پنجره کشویی در یک ردیف با لنگه ثابت نیست و بنابراین پس از بسته شدن پنجره عایق بندی کامل بوجود نمی آید، اما در این پنجره لنگه بازشو با لنگه ثابت در یک عرض قرار دارد و زمان باز شدن یک ردیف به جلو می آید و عملا هنگام بسته شدن عایق بندی کامل صورت می گیرد.

امروزه این نوع پنجره جایگزین پنجره های کشویی عادی می شود اما به دلیل مکانیزم پیچیده طراحی پنجره، قیمت تمام پنجره در مقایسه با پنجره کشویی بالاتر است.

 • پنجره بالا بازشو-کلنگی   Hopper Window

این پنجره به کمک لولاهایی که در پایین بازشو نصب شده از بالا باز می شود. میزان درجه ای که این پنجره باز می شود بالاترین میزان تهویه هوا را به وجود می آورد. بازشوی پنجره به نحوی به قاب پنجره متصل است که پس از بسته شدن پنجره حداکثر عایق بودن در مقابل اتلاف انرژی و ورود آلودگی را به وجود می آورد.

استفاده رایج از این پنجره مربوط به سرویس های بهداشتی و حمام است. در این فضاها دید به بیرون اهمیتی ندارد و تنها ورود نور و تهویه هوا اهمیت دارد. معمولا این پنجره ها در اندازه های کوچک ساخته می شود و خروج بخار هوا را به راحتی ممکن می سازد.

 • پنجره آکاردئونی   Slide folding Window

پنجره دوجداره آکاردئونی به دلیل داشتن  مکانیزم پیچیده بازشو و اندازه های قابل اجرا، انتخابی ویژه و خاص محسوب می شود. پنجره آکاردئونی در قسمت های بسیار عریض قابل اجرا می باشد  و از چندین لنگه تشکیل شده که لنگه ها در هنگام باز شدن یکی یکی بر روی همدیگر جمع می شود و در گوشه پنجره قرار می گیرد. پس از باز شدن پنجره نمای ساختمان بسیار زیباست و بیننده منظره ای عریض و کامل را در مقابل چشمان خود می بیند.

از نظر کارایی و بهره وری در مقابل اتلاف انرژی و ورود اصوات بیرون به داخل نیز این پنجره عملکردی بسیار عالی دارد. این نوع از پنجره ها خصوصا جهت نصب در ویلاها که معماری های خاصی دارند بسیار مناسب است و می تواند جلوه ای زیبا چه از داخل و چه از نمای بیرون به نمای ساختمان ببخشد.

 • پنجره قوس و چند ضلعی   Arched & Special Shaped Window

یکی از مدل های پنجره که زیبایی خاصی به نمای ساختمان می دهد، انواع پنجره های قوسدار است. پنجره های نیم دایره، دایره، کمانی و.. انواع دیگر در جای خود زیبایی منحصر به فردی به نما می دهد.

استفاده از پنجره های قوسدار بسته به طراحی و معماری ساختمان دارد. در بسیاری از ساختمان ها برخی از پنجره های نما اشکال خاص دارند که جلوه ای خیره کننده به نما می دهد.

اشکال گوناگونی از پنجره دوجداره را با مشاوره، محاسبه کارایی و مقاومت پنجره می توان طراحی، تولید و اجرا کرد.

 • پنجره خلیجی Bay Window

در بسیاری از نماها پنجره های خلیجی جلوه ای ویژه به نما می دهد. پنجره خلیجی ترکیبی از تعدادی پنجره های ثابت و بازشو است که با در کنار هم قرار گرفتن تحت زوایای مشخص قوسی چندضلعی را پدید می آورند.

کاربرد عمده این پنجره ها در قرار گرفتن در پذیرایی خانه است. مدل این پنجره دوجداره به نوعی است که فضای خانه را بزرگتر جلوه می دهد و دیدی وسیع به بیرون را ایجاد می کند.

این پنجره مقاومت بالای انواع ثابت و بازشو را حفظ می کند و امکان قرار گرفتن کتیبه نیز در آن وجود دارد و بدلل نصب شیشه ساده در آن و هزینه تولید کمتر ، نسبت به پنجره کمانی مقرون به صرفه تر است.

 • پنجره سایبانی  Awning Window

پنجره سایبانی به تنهایی و در ترکیب با دیگر انواع بازشوها در ساخت پنجره های ساختمان بکار می رود. استفاده از این نوع از پنجره دوجداره در برخی از موارد خاص کاربرد دارد. استفاده از این نوع پنجره در سرویس های بهداشتی و حمام رایج است. همچنین در طبقات زیر همکف که پنجره در ارتفاع بالا قرار می گیرد این نوع از بازشو نصب می شود.

پنجره بازشو از بغل به کمک لولاها به داخل و یا بیرون باز می شود و تهویه مناسب هوا را به وجود می آورد. بازشوی پنجره به نحوی به قاب پنجره متصل است که پس از بسته شدن پنجره حداکثر عایق بودن در مقابل اتلاف انرژی و ورود آلودگی را به وجود می آورد.

 • پنجره کمانی Bow Window

یکی از زیباترین پنجره ها که در نمای ساختمان ها به کار می رود پنجره کمانی است. پنجره کمانی از افق دارای قوس می باشد و برخلاف پنجره خلیجی این قوس با انهنای کامل ایجاد می شود.

حتی شیشه نصب شده بر روی این پنجره شیشه خم می باشد. این پنجره می تواند بصورت یک لنگه و چند لنگه ساخته شود. همانند پنجره خلیجی مدل این پنجره به نوعی است که فضای خانه را بزرگتر جلوه می دهد و دیدی وسیع به بیرون را ایجاد می کند.