چند نکته مهم در خرید پنجره های UPVC

  • انتخاب پروفیل

دقت کنید هر قدر هم از نظر مالی در مشکل هستید سراغ پروفیل های ارزان قیمت و کم کیفیت نروید، چرا که پروفیل های ارزان قیمت بعد از گذشت مدتی که در معرض آفتاب و یا اشعه خورشید قرار گرفتند دچار تغییر رنگ و یا تغییر حالت شده و یا در فصل سرما دچار شکستگی می شوند، در این صورت متاسفانه خریدار پس از یک دوره سرما و یا گرما به وضوح متوجه خرید نامرغوب خود خواهد شد.

البته شایان ذکر است قیمت گران پروفیلهایی که هزینه تبلیغاتی زیادی داده اند نشان از مرغوبیت آنها نیست، بلکه پروفیلهایی با کیفیت های مرغوب وجود دارند که به دلیل عدم پرداخت هزینه های گزاف تبلیغاتی از قیمت های مناسب و واقعی نیز برخوردارند .

خوشبختانه طی سالهای اخیر پروفیلهای تولید داخل عموما از کیفیت مطلوبی برخوردارند و نسبت به سابق تولیدکنندگان پروفیل یو پی وی سی از تعهد بیشتری برخوردارند، ضمن آنکه پروفیل های نامرغوب یا از گردونه رقابت کیفیت خارج شده اند و یا به دلیل عدم استقبال مصرف کننده از پروفیلهای نامرغوب UPVC، در حال تعطیلی و یا اصلاح تولید خود می باشند .

توصیه می شود در هنگام انتخاب پروفیل پنجره دوجداره به سوابق شرکت و یا مجموعه تولید کننده پنجره دو جداره UPVC و پنجره آلومینیومی ترمال بریک، تعهد در ارائه گارانتی و خدمات پس از فروش و رعایت استاندارهای مصوب و مورد تایید سازمان استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران و  مرکز تحقیقات ساختمان، در تولید پنجره ها دقت کافی از سوی خریداران صورت پذیرد.

  • شیشه های دو جداره و یا سه جداره

شیشه های دو جداره در ساختمان سهم بسزایی را در یک پنجره بر عهده دارند، همانگونه که مشاهده می شود حدود 85 % از یک پنجره را شیشه های آن تشکیل می دهد. متاسفانه تعداد قابل توجهی از خریداران پنجره های دو جداره فقط به نوع پروفیل مصرفی اشاره دارند و در مورد شیشه ها یا سئوالی ندارند و یا فقط به نوع رنگ و ضخامت آن بسنده می کنند .

شیشه های دو جداره نقش اساسی در جلوگیری از اتلاف انرژی های سرمایشی و یا گرمایشی ایفا می کنند.

کارخانجات تولید جام شیشه ملزم به رعایت استاندارهای لازم می باشند اما در این میان جام شیشه های کم کیفیت نظیر شیشه های گرید B ( درجه 2 و 3 ) و یا اصطلاحا شیشه های  شیت نیزدر بازار یافت می شود که وجود موج در جام شیشه، وجود نقطه های جوش و یا تغییر در ضخامت استاندارد شیشه از علائم ظاهری این شیشه ها می باشد .  بنابراین جام شیشه بایستی درجه یک و دارای استاندارد گروه A باشد، لذا کارخانجات تولید شیشه های دوجداره معتبر از این نوع شیشه ها استفاده می شود.

در فرآیند دو جداره سازی شیشه های دو جداره شستشوی صنعتی شیشه ها، استفاده از اسپیسر واسط آلومینیومی مرغوب دارای چسب اولیه (بوتیل) شده و در چهار ضلع اسپیسر حاوی ماده رطوبت گیر سیلیکاژل و استفاده از چسب ثانویه پلی سولفات در دوجداره سازی شیشه ها می توان توصیه کرد .

همچنین به منظور بالا بردن عایق صوت درشیشه های دو جداره، با مکش هوا از یک سوی و تزریق گاز آرگون از سوی دیگر در بین شیشه ها، میزان عایق صوت پنجره را می توان تا حدودdb  40 افزایش داد.

  • سیستم یراق آلات در پنجره های دو جداره

یراق آلات بخش مهم دیگری از پنجره های دو جداره می باشند. انواع یراق آلات در پنجره های دو جداره، نوع بازشو آنها را تعیین می کند. محل قرارگیری در یا پنجره و انتخاب صحیح یراق آلات، کاربرد پنجره را برای مصرف کننده تعیین و تسهیل می کند .

از جمله موارد قابل توصیه انتخاب یراق آلات را می توان به انتخاب یراق از جنس زاماک و دارای گیربکس محل چرخش دستگیره، پوشش یراق در سر تا سر محل باز شو پنجره به صورتی که حداقل در سه جهت پایین، بالا و وسط پنجره را درگیر نماید و همچنسن استفاده از لولاهای مرغوب و استاندارد متناسب با وزن شیشه های دو جداره و یا استفاده از سیستم لولاهای قابل تنظیم (رگلاژی) و استفاده از دستگیره های چرخشی از جنس آلومینیوم سنگین را می توان اشاره کرد.